سایه کاخ باکینگهام دیوید بکهام انتشار عکس

سایه: کاخ باکینگهام دیوید بکهام انتشار عکس ویکتوریا ویکتوریا پیراهن تصویری یوجین تصویر بکهام مهمانی

هنوز مسئولان آموزش کشور بر سر از بین بردن کنکور به توافق نرسیده اند. این در حالی است که در سال های اخیر دانشگاه های آزاد، خبر نور، علمی کاربردی و… با پذیرش

حذف کنکور تا ۳ سال

حذف کنکور تا ۳ سال

عبارات مهم : آموزش

هنوز مسئولان آموزش کشور بر سر از بین بردن کنکور به توافق نرسیده اند. این در حالی است که در سال های اخیر دانشگاه های آزاد، خبر نور، علمی کاربردی و… با پذیرش معدل محور دانشجو به نحوی سد کنکور را شکسته و دیگر در بین داوطلبان ورود به دانشگاه رویا نیست.

حذف کنکور تا ۳ سال

در این زمینه معاون آموزشی وزیر علوم گفت: «مجلس در سال ۹۲ قانون جدیدی را وضع کرد که بر اساس آن دستگاه آموزش عالی مکلف شد ۸۵ درصد ورودی دانشگاه ها را تا سال ۹۵ از طریق سابقه تحصیلی پذیرش کند.» مجتبی شریعتی نیاسری افزود: «مهم ترین چالش جهت از بین بردن کنکور دیپلمه ها هستند که با همکاری وزارت آموزش و پرورش باید چاره ای در این زمینه اندیشیده شود و دانش آموختگان مدارس در نظام یکپارچه در سطح کشور ارزیابی شوند.» از سوی دیگر کلاس های کنکور با اخذ شهریه های گزاف به نحوی بر برگزاری کنکور تاکید دارند. همچنین کارشناسان آموزش نیز بر این باورند که از بین بردن کنکور نیازمند وجود زیرساخت های مناسب است و با یک اقدام هیجانی نمی توان به آن آخر داد.

در آزمون سراسری کارشناسی 96تعداد 929 هزار و 791 داوطلب عضویت کرده اند که از این تعداد 548هزار و 220نفر زن و مابقی مرد بودند. در آبان سال جاری، علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:«سازمان سنجش مخالف از بین بردن کنکور بوده و هست، ولی مجلس قانونی مبنی بر از بین بردن کنکور مصوب نکرده است.» همچنین در مرداد نیز ابراهیم خدایی، مدیر شرکت سنجش آموزش کشور گفت:«تا زمانی که تغییرات اساسی در سیستم های ارزشیابی آموزشی اتفاق نیفتد، مسابقه کنکور باقی می ماند.»

هنوز مسئولان آموزش کشور بر سر از بین بردن کنکور به توافق نرسیده اند. این در حالی است که در سال های اخیر دانشگاه های آزاد، خبر نور، علمی کاربردی و… با پذیرش

برنامه ریزی جهت از بین بردن کنکور در ۳ سال آینده

معاون آموزشی وزیر علوم بر ضرورت توجه به عدالت آموزشی در مدل جایگزین کنکور تاکید کرد و گفت: مدل تازه جایگزین ورود به دانشگاه ها باید از سه سال قبل به اطلاع دانش آموزان رسیده باشد. مجتبی شریعتی نیاسر، به مرسوم ترین شیوه های کنکور در دنیا اشاره کرد و افزود: در سال ۸۶ جهت نخستین بار، قانون از بین بردن کنکور به تصویب مجلس رسید و بر اساس آن، قرار شد ظرف بازدهی پنج سال، کنکور از بین بردن شود، منتها نقش کلیدی این عنوان برعهده وزارت آموزش و پرورش هست. او تاکیدکرد: آموزش و پرورش جهت اینکه یک ارزیابی واقع بینانه از دانش آموختگان انجام دهد، باید آزمون کشوری برگزار کند که هنوز این کار انجام نشده است و وزارت آموزش و پرورش به دلایل متفاوت نتوانسته در وقت مقرر چنین آزمونی را برگزار کند. به همین علت آن طور که انتظار می رفت، کنکور نتوانسته مسیر از بین بردن را طی کند.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: مجلس در سال ۹۲ قانون جدیدی را وضع کرد که بر اساس آن دستگاه آموزش عالی مکلف شد ۸۵ درصد ورودی دانشگاه ها را تا سال 95 از طریق سابقه تحصیلی پذیرش کند. به گفته او از سال ۹۳ که آموزش عالی مکلف شد ۸۵ درصد پذیرش ها را بر اساس سوابق تحصیلی انجام دهد، اقدام به این کار شد و اکنون که هنوز پنج سال به آخر نرسیده، از برنامه هم جلوتر هستیم و بالغ بر ۸۳ درصد پذیرفته شدگان از طریق سابقه تحصیلی پذیرش می شوند. معاون آموزشی وزیر علوم گفت: کسی که در زابل تحصیل کرده با کسی که در پایتخت کشور عزیزمان ایران تحصیل کرده، از نظر تراز علمی یکی نیست. عدالت آموزشی حکم می کند که در قالب آزمون یکسان این دانش آموزان ارزیابی شوند و یک کارنامه واحد داشته باشند. شریعتی راجع به سیستم جایگزینی جهت سنجش دانشجویان به جای کنکور نیز گفت: تا زمانی که مسابقه سنگین بین رشته های پرمتقاضی وجود داشته باشد، عملا از بین بردن کنکور جهت همه رشته ها عملی نیست. به گفته او متقاضیان جهت رشته های پرمتقاضی و حتی دانشگاه های سطح یک مسابقه می کنند.

حذف کنکور تا ۳ سال

در حال حاضر ۸۳ درصد پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می شوند، ولی همه در کنکور شرکت می کنند؛ این در حالی است که کنکور این دسته از افراد شکل صوری دارد و آنها حتی می توانند در کنکور شرکت نکرده و مرداد جهت گزینش رشته مراجعه کنند، ولی آنها امیدوارند بتوانند به رشته های پرمتقاضی ورود پیدا کنند، جهت همین علاقه مند به شرکت در کنکور هستند. معاون آموزشی وزیر علوم راجع به از بین بردن کنکور در دوره دکتری تاکید کرد: در سال ۹۴ کنکور تخصصی دوره دکتری را از بین بردن کردیم و دانشجویان متناسب با قابلیتی که داشتند به دانشگاه ها معرفی شدند و دانشگاه ها متناسب با تشخیص خود و براساس سوابق تحصیلی یا آزمون تخصصی دانشجویان را پذیرش کردند.

شریعتی افزود: بنده اعتقاد دارم ما هرچه به دانشگاه ها زیاد اختیار بدهیم، نتیجه مطلوب تر هست. در بحث دیپلمه ها، بنده اعتقاد دارم از بین بردن کامل کنکور یک شبه و یک ساله ممکن نیست. به گزارش خبرآنلاین، او در پاسخ به بعضی شایعات درآمدزایی بودن کنکور گفت: برگزاری هر آزمونی هزینه دارد، شرکت سنجش یک شرکت اجرایی است نه سیاستگذار که بخواهد به علت گردش مالی کنکور را از بین بردن نکند، این شرکت تابع نهادهای بالادستی است و این گونه نیست که درآمد کنکور مانع از بین بردن کنکور شود.

هنوز مسئولان آموزش کشور بر سر از بین بردن کنکور به توافق نرسیده اند. این در حالی است که در سال های اخیر دانشگاه های آزاد، خبر نور، علمی کاربردی و… با پذیرش

بی عدالتی آموزشی برطرف شود

یک کارشناس آموزش وپرورش راجع به برگزاری کنکور به خبرنگار«آرمان» می گوید: تاکنون تاثیر 20-25 درصدی معدل در پذیرش دانشگاه نتوانسته بر کم کردن تب کاذب کنکور در کشور موثر باشد. مهدی بهلولی می افزاید: افراد علاقه مند به برگزاری کنکور هر لحظه به چند رشته و دانشگاه محدود اشاره کرده و بر این باورند که تا هنگامی که این دانشگاه ها متقاضی فراوان دارند، نمی توان راجع به از بین بردن کنکور کارها مناسب انجام داد.

به گفته او در تمامی کشورهای پیشرفته دانشگاه های برتر از کثرت داوطلب برخوردار هستند، ولی آنها جهت حل معضلات ناشی از آن سدی به نام کنکور و بنگاهی به نام کلاس های کنکور را راه اندازی نکرده اند. این کارشناس آموزش و پرورش می افزاید: هم اکنون بعضی دانش آموزان در کلاس های کنکور 10-20 میلیون تومانی شرکت کرده و در آخر هم در دانشگاه های علمی کاربردی، آزاد و خبر نور جذب می شوند. بهلولی تاکید می کند: حفظ کنکور بنیاد استدلالی نیرومند ندارد، بلکه موسسه ها و افراد ذی نفع به دنبال برگزاری آن هستند.

حذف کنکور تا ۳ سال

باید به این امر اذعان داشت که اغلب مسئولان آموزش و پرورش مدرسه غیرانتفاعی داشته و بخش قابل توجهی از جاذبه های عضویت در این گونه مدارس هم قبولی در دانشگاه هست. او با بیان اینکه هم اکنون در بین مدارس تفاوت وجود دارد، می افزاید: با گذشت چهار دهه از انقلاب زیبنده نظام نیست که دانش آموزان در مناطق محروم حتی از صندلی نیز برخوردار نباشند. اگر عدالت آموزشی در مناطق متفاوت کشور وجود داشت، طبیعتا تمامی دانش آموزان از امکانات یکسان برخوردار بودند. به گفته او مسئولان بر اساس این بی عدالتی آموزشی در پی حفظ معضل آموزشی به نام کنکور هستند.

بهلولی تاکیدمی کند: باید در مسیر از بین بردن بی عدالتی های آموزشی گام برداشت. جهت مثال با مشاهده گزارشات توزیع امکانات آموزشی در کشور فرانسه یا فنلاند باید تاکید کرد که در تمامی مدارس یکسان به توزیع خدمات می پردازند، یعنی دنیا پیشرو در امر آموزش به سمت برابری آموزشی در حال حرکت هست. به گفته او برابری آموزشی یکی از شاخص های ارزیابی کیفی محسوب می شود. این کارشناس آموزش و پرورش می گوید: هم اکنون در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بعضی مدارس با کیفیت عالی اند و از سوی دیگر بعضی از مدارس نیز در مناطق محروم از امکانات اولیه محروم هستند. به گفته او سیستم آموزشی کشور بر مبنای ضرب المثل هر کسی پول بیشتری دارد، می تواند آش بیشتری بخورد پیش می رود. به گفته او ماده 78 مالیاتی از سه سال پیش تصویب و به تایید شورای نگهبان رسیده هست، ولی اجرایی نمی شود. براساس این ماده می توان از بعضی مراکز بنیادهای مهم مالی زیر نظر مقام معظم رهبری مالیات اخذ و جهت آموزش مناطق محروم هزینه کرد.

آرمان

واژه های کلیدی: آموزش | آموزشی | دانشگاه | حذف کنکور | اخبار کنکور و دانشگاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz